Anthonius Johannes Maria de Jong

Image
ton de jong.jpeg

Et tunnustada emeriitprofessor Anthonius Johannes Maria de Jongi haridustehnoloogia, hariduspsühholoogia ja õppedisainiga seotud uurimistöö edendamise ning Tartu Ülikooli teadlastega tehtud pikaaegse tulemusliku koostöö eest rahvusvahelistes projektides, on Tartu Ülikool nimetanud ta audoktoriks.

Anthonius Johannes Maria de Jong (Ton de Jong) on sündinud 8. mail 1956. Doktorikraadi kaitses ta Eindhoveni Tehnikaülikoolis 1986. aastal. Oma karjääri jooksul on ta töötanud kaasprofessori või professorina Hollandis Delfti Tehnikaülikoolis, Eindhoveni Tehnikaülikoolis, Amsterdami Ülikoolis ja Twente Ülikoolis ning Saksamaal Tübingeni Eberhard Karli Ülikoolis. Ta on rahvusvahelise haridusteaduste ühenduse ISLS, Ameerika haridusteaduste assotsiatsiooni AERA ning rahvusvahelise teaduste akadeemia Academia Europaea liige. Pikka aega on Ton de Jong pühendunud Euroopa ühe olulisima haridusteadlasi ühendava võrgustiku, Euroopa õppimise ja õpetamise uurimise assotsiatsiooni EARLI arendamisele. 2004. aastal asutas ta ka EARLI uurimusliku õppe rühma, mis ühendab senini selle valdkonna teadlasi üle maailma.

Tulemusliku töö eest anti Ton de Jongile 2023. aastal EARLI elutööpreemia Oeuvre Award. Lisaks on ta pälvinud näiteks 2000. aastal Euroopa akadeemilise tarkvara auhinna õpikeskkonna SimQuest ja 2004. aastal õpikeskkonna ZAP eest ning ajakirja Science auhinna uurimusliku õppe rakenduste eest. Oma karjääri vältel on ta juhtinud umbes 40 teadusprojekti, pidanud peaesinejana üle 70 ettekande rahvusvahelistel konverentsidel ja avaldanud üle 160 artikli kõrgetasemelistes teadusajakirjades, sh kolm artiklit ajakirjas Science.

Tartu Ülikooliga on Ton de Jong olnud seotud aastast 2006, mil algas tema tihe koostöö esmalt bioloogia-geograafiateaduskonnaga, hiljem loodus- ja tehnoloogiateaduskonna, sotsiaal- ja haridusteaduskonna ning pärast ülikooli struktuurireformi eelkõige sotsiaalteaduste valdkonna teadlastega. Tema tegevus on aidanud Tartu Ülikooli teadlastel luua sidemeid haridustehnoloogia teadlaste üleilmse võrgustikuga. Ton de Jongi pühendunud töö on võimaldanud asutada Tartu Ülikoolis tugeva haridustehnoloogia keskuse. Muu hulgas on ta edendanud rahvusvaheliste teadusgrantide taotlemist ja täitmist, löönud kaasa rahvusvahelise magistriõppekava avamisel ning aidanud publitseerida ja levitada teadusartikleid. Tema toel on jõudnud nii mõnigi artikkel andmebaasi Web of Science põhjal 1% maailma enimviidatud artiklite hulka sotsiaalteaduste vallas.

Tartu Ülikooli haridustehnoloogia keskus tugineb suuresti rahvusvahelistele sidemetele ja eksperditeadmistele, mis on ülikooli jõudnud tänu Ton de Jongi juhitud Euroopa Liidu rahastatud projektidele „Science Created by You“ (SCY), „Global Online Science Labs for Inquiry Learning at School“ (Go-Lab) ning „Next Generation Stakeholders and Next Level Ecosystem for ColLaborative Science Education with Online Labs“ (Next-Lab). Lisaks aitas ta nõustajana ellu viia Euroopa Liidu 7. raamprogrammist rahastatud Tartu Ülikooli koordineeritud suurprojekti „Uuringulaegas“.

Ton de Jong on oma tegevusega märkimisväärselt suurendanud Tartu Ülikooli ja Eesti teaduse autoriteeti maailmas ning avanud uksed väärtuslikuks koostööks Euroopa riikide kõrval ka tugevate partneritega Põhja-Ameerikast ja Aasiast.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!